12 tygodnie
16 tygodnie
30 tygodnie
98 tygodnie
155 tygodnie
158 tygodnie
158 tygodnie

LICZNIK ODWIEDZAJąCYCH

AKTUALNE PROJEKTY

1. Nowy Panel Admina
Ukończone: 60%
60
Aktualizacja: 25.12.2010

2. Nowe forum
Ukończone: 80%
80
Aktualizacja: 19.12.2010

3. Nowy panel PA
Ukończone: 50%
50
Aktualizacja: 19.12.2010

4. Odnowienie wygladu str...
Ukończone: 3%
3
Aktualizacja: 19.12.2010

5. Nowe faq
Ukończone: 100%
100
Aktualizacja: 18.12.2010

6. Maud (Ajax)
Ukończone: 55%
55
Aktualizacja: 16.12.2010

7. Nowy Download
Ukończone: 70%
70
Aktualizacja: 12.12.2010

HTC TOUCH DIAMOND 2 - RECENZJA

HTC Touch Diamond 2 - Recenzja
Dodał: ~WiateR / 11.02.2010 godz. 20:34 / Komentarzy: 1 / Czytań: 1978

Kolejny smartphone jaki trafił w moje ręce to HTC Touch Diamond 2 w wersji z systemem Windows Mobile 6.5. Urządzenie z początku nie wzbudzało we mnie większych emocji, może ze względu na spory czas jaki minął od premiery urządzenia, może ze względu na to, że system w wersji 6.5 przynosi niezbyt wiele zmian w stosunku do poprzedniej wersji mobilnych okienek Microsoft'u. Mimo wszystko podczas czasu przez jaki korzystałem z Diamonda 2 zacząłem doceniać pracę włożoną przez HTC w stworzenie tego modelu. Sprzęt Diamond 2 ma bardzo prosty, elegancki design i niestety nie obfituje w klawisze sprzętowe. Mamy przycisk włącz/wyłącz/uśpij na górze, regulację głośności na lewym boku oraz zieloną słuchawkę, start, cofnij oraz czerwoną słuchawkę (służącą także jako przycisk Home) pod ekranem. Tam też znajdziemy zoombar, który jak sama nazwa wskazuje, służy do przybliżania widoku obrazów czy stron internetowych. Gniazdo miniUSB umiejscowione jest na dole i służy zarówno jako wejście pod ładowarkę jak i jako port do komunikacji z komputerem. Niestety miniUSB w Diamondzie 2 zastępuje również gniazdo mini jack.

Podczas użytkowania szczególnie doskwierał mi brak trackballa (lub przynajmniej dpada czy przycisków softkey), niestety HTC widocznie stwierdziło, że skoro dodają palcolubny interfejs Sense to nic takiego nie jest potrzebne. Slot kart micro SDHC został ukryty pod tylną klapką co nie jest idealnym (ani szczególnie wygodnym jeśli często zmieniamy karty pamięci) rozwiązaniem, rysik natomiast ukryty został w prawym dolnym rogu urządzenia.

Część obudowy (obwódka ekranu, pusta przestrzeń pod przyciskami funkcyjnymi oraz fragment tylnej klapki wokół obiektywu aparatu) wykonana jest z metalu, natomiast cała reszta z błyszczącego i ładnie wyglądającego plastiku, który jednak jest bardzo podatny na zarysowania co po jakimś czasie użytkowania negatywnie wpływa na wrażenia wizualne.

Interfejs użytkownika

Sense to znakomity interfejs, bardzo przyjazny obsłudze palcem i równie dobrze pokrywającym standardowy „stylusolubny” interfejs Windows Mobile. Do większości najczęściej używanych ustawień dostaniemy się bez potrzeby wyciągania rysika ukrytego w lewej, dolnej części urządzenia. Problemy mogą się zacząć wtedy, gdy będziemy potrzebować skorzystać z bardziej zaawansowanych ustawień systemowych (nie jest to chyba dużym problemem - ja jakoś nigdy nie miałem takiej potrzeby w zatłoczonym tramwaju ani w żadnej podobnej sytuacji, w której wyciągnięcie rysika i posługiwanie się nim byłoby utrudnione).

W ustawieniach możemy między innymi zadecydować, które elementy Sense mają być widoczne. Do dyspozycji mamy zakładki: Kontakty (People), Wiadomości (Messages), Poczta (Mail), Kalendarz (Calendar), Internet (Internet), Akcje (Stocks), Zdjęcia i nagrania (Photos and Videos), Muzyka (Music), Pogoda (Weather), Ustawienia (Settings – nie można ich usunąć) a także Programy (Programs).

W tej ostatniej sekcji możemy dodać 24 skróty do aplikacji co jest wystarczającą ilością miejsca na najczęściej używane aplikacje. Pomiędzy zakładkami Sense możemy przemieszczać się szybko za pomocą ikonek na dole ekranu bądź wolniej po jednej zakładce przesuwając palcem w poprzek ekranu. Zakładka E-Mail ma niestety małą wadę – aplikacja często potrafi pomylić przeciągnięcie palcem po ekranie z góry na dół (przełączenie do podglądu kolejnej wiadomości) z tapnięciem na ekran (przejście do wiadomości, której podgląd znajduje się na ekranie). Po kliknięciu na górną belkę otworzy nam się nowe okienko z informacjami o sile zasięgu, procentowym stanie baterii i nowymi powiadomieniami. Kiedy jesteśmy na jednej z zakładek Sense w miejscu przycisku x/ok znajduje się rozwijane menu, które pozwala sterować aktualnie otwartymi aplikacjami pracującymi w tle.

Aparat

Diamond 2 wyposażony jest w aparat cyfrowy o matrycy 5 Mpx z auto focusem (trochę szkoda, że zabrakło flasha) z tyłu oraz kamerę VGA do wideorozmów. Zdjęcia wykonane wbudowanym aparatem są całkiem przyzwoite (lepsze od tych zrobionych aparatem HTC Hero) a auto focus znakomicie łapie ostrość - również przy zdjęciach wykonywanych z małej odległości dzięki czemu zdjęcia notatek czy wizytówek będą czytelne. Przydatnym dodatkiem jest możliwość wyboru miejsca dostosowania ostrości. Za pomocą aparatu Diamonda 2 możemy kręcić również filmiki wideo w rozdzielczości VGA. Powyżej zdjęcie wykonane aparatem Diamonda2 na zewnątrz a poniżej w pomieszczeniu.

Bateria

Bateria Diamonda 2 nie należy do najpojemniejszych. W testowym egzemplarzu znajdowała się bateria o pojemności 1100mAh, pozwalająca jednak na maksymalnie dwa dni całkiem intensywnego użytkowania co nie jest złym wynikiem w tym segmencie. Dużą zaletą jest to, że bateria Diamonda 2 nie nagrzewa się (a przynajmniej nie czuć tego przez obudowę), co jest problemem niektórych innych nowoczesnych urządzeń.

Multitasking

Windows Mobile to system który dość dobrze radzi sobie wieloma zadaniami w tle. 288MB pamięci RAM to sporo, ale przez pamięciożerną nakładkę Sense i inne dodatki na potrzeby innych programów zostaję trochę ponad 70MB pamięci. Wystarcza to do obsługi naprawdę wielu programów jednocześnie. Jak już pisałem wszystkimi zadaniami możemy wygodnie sterować pod warunkiem, że znajdujemy się na ekranie głównym lub na którejś z pozostałych zakładek HTC Sense – wracanie za każdym razem do ekranu głównego aby przejść do innej aplikacji nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Aż prosi się o przypisanie managera zadań do któregoś przycisku...

Marketplace

Sklep z aplikacjami dla Windows Mobile na tle konkurencji (Android Market, AppStore) wypada bardzo, bardzo blado. Do wyboru mamy malutką garstkę aplikacji. Co więcej znakomita ich większość jest płatna i w dodatku dość droga droga (przeważają aplikacje w cenach pomiędzy 10-60zł a połowa tych nieodpłatnych jest dziełem Microsoft'u). Kategorii jest zdecydowanie zbyt dużo jak na tak małą ilość programów – strasznie utrudnia to odnalezienie tego, czego szukamy. Aby móc zainstalować jakąkolwiek aplikację musimy posiadać identyfikator Windows Live. Jeden z większych błędów aplikacji do obsługi sklepu od M$ powoduje, że jeśli jakąś aplikację mamy domyślnie dołączoną do systemu przez producenta sprzętu (np. Facebook) to po włączeniu Marketplace pojawia się nadal jako kandydat do instalacji. Microsoft ma jeszcze dużo do zrobienia aby ich sklep z aplikacjami działał poprawnie.

Qualcomm

Procesory Qualcomm z serii 72xx nie należą do najwydajniejszych stąd pojawiają się drobne kłopoty z kinetycznym przewijaniem w Diamondzie 2. Przy przewijaniu menu Start czy też strony internetowej w przeglądarce Opera Mobile animacja przewijania strasznie „klatkuje”. Na innych modelach z Windows Mobile 6.5 nie zaobserwowałem niczego podobnego (a przynajmniej nie na taką skalę), a z nowego mobilnego systemu Microsoftu korzystałem również na Samsungu Omnia Lite (która nie należy do high-end'owych urządzeń) oraz na leciwym już przecież HTC Universalu. Przez dwa tygodnie w czasie których użytkowałem Diamonda 2 nie zauważyłem innych defektów, które wynikać by mogły z pracy procesora. Nawet efekty Sense działały bardzo płynnie (chociaż sam interfejs potrzebował trochę czasu na uruchomienie zaraz po odpaleniu urządzenia).

Dodatki

Do systemu w standardzie dostajemy parę przydatnych aplikacji. Zaraz po wyjęciu urządzenia z pudełka możemy przeglądać internet za pomocą przeglądarki Opera Mobile, za subskrybować interesujące nas kanały RSS, przejrzeć dokumenty pakietu Microsoft Office, czytać książki w formacie PDF czy zmienić status na Facebooku dzięki dedykowanej aplikacji dodawanej do systemu. W sumie dostajemy do użytku system niemal przygotowany do pracy – komplet najczęściej używanych aplikacji jest domyślnie zaimplementowany w systemie.

Grupa docelowa Prosty i elegancki design wskazuje na to, że urządzenie było tworzone przede wszystkim z myślą o zadaniach biznesowych a tu nie ma miejsca na krzykliwy design (taki jak np. w Hero). Design urządzenia nie musi nikomu się podobać – chodzi o to, aby nikt nie mógł stwierdzić, że Diamond 2 jest brzydki. Sprzęt może nie jest najwyższych lotów ale do codziennej pracy powinien wystarczyć. Bardziej „multimedialny” użytkownik może być zawiedziony wydajnością procesora lub małym ekranem na którym oglądanie filmów nie należy do najprzyjemniejszych, z tego samego powodu Diamond 2 nie zastąpi pełnoprawnej nawigacji (mimo, że całkiem dobrze współpracuje z programem Automapa). Opisywany smartphone z pewnością sprawdzi się jako telefon służbowy lub po prostu urządzenie służące komunikacji (czy to telefonicznej czy przez internet).

KOMENTARZE

#1 | xuezh dnia wrzesień 03 2012 02:09:05
Wedding ceremony Dressessigner to tailor your wedding ceremony attire even so cfantastic be securely sservice that. In addition Dimension Marriage ceremony Attire. none of thatWang would at any time match approximately the quwoulsity. clbum fantasticd elegfantasticce 100of Vera Wfantasticg Wedding ceremony Attire. To mention substantially just about her. Vera WfDressesantasticgwouls inspirine cmorningeDresses from your lair conditionerk of it louboutin shoes louboutin shoes . . . When she obtained married in 1989. the tWeddingruly flung burnidressesng ashion aware Wfantasticg reUnique Wedding ceremony Dresseswoulsized hangisi hangisi designer court shoes designer court shoes . . christian louboutin black pump christian louboutin black pump christian louboutin short boots christian louboutin short boots . thyour marriage ceremony day flung burning ashion drift in all those times waDressess shprair conditionerticwouVeralsly woulslow fantasticd barely encouroutddineweddingd ond

DODAJ KOMENTARZ

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

RANKING

Oceny: 5/5 (100%) (1 ocena)
Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

PARTNERZY

Wszelkie prawa zastrzeżone przez SmartPhone.org.pl 2006-2008
Wszelkie prawa zastrzeżone przez MySmartPhone.pl 2009-2012
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.