12 tygodnie
16 tygodnie
30 tygodnie
98 tygodnie
155 tygodnie
158 tygodnie
158 tygodnie

LICZNIK ODWIEDZAJąCYCH

AKTUALNE PROJEKTY

1. Nowy Panel Admina
Ukończone: 60%
60
Aktualizacja: 25.12.2010

2. Nowe forum
Ukończone: 80%
80
Aktualizacja: 19.12.2010

3. Nowy panel PA
Ukończone: 50%
50
Aktualizacja: 19.12.2010

4. Odnowienie wygladu str...
Ukończone: 3%
3
Aktualizacja: 19.12.2010

5. Nowe faq
Ukończone: 100%
100
Aktualizacja: 18.12.2010

6. Maud (Ajax)
Ukończone: 55%
55
Aktualizacja: 16.12.2010

7. Nowy Download
Ukończone: 70%
70
Aktualizacja: 12.12.2010

GARMIN-ASUS M10 - RECENZJA

Garmin-Asus M10 - Recenzja
Dodał: ~WiateR / 18.04.2010 godz. 18:15 / Komentarzy: 0 / Czytań: 1944

W moje ręce trafiło urządzenie mało znanej jak dotąd marki powstałej na bazie współpracy firm Garmin – światowego lidera w zakresie nawigacji satelitarnej oraz ASUStek – jednej z największych na świecie firm zajmujących się szeroko pojętą technologią teleinformatyczną, mającą doświadczenie także przy tworzeniu urządzeń typu PDA czy smartphone. Urządzeniem tym był Garmin-Asus M10, który przez cały ten krótki czas jaki mogłem go użytkować pozytywnie mnie zaskakiwał. Serdecznie zapraszam do lektury.

 

Windows Mobile 6.5.3

Na zrzutach ekranu wydawać by się mogło, że Windows Mobile 6.5.3 odróżnia od 6.5 jedynie przeniesiony na dół przycisk Start oraz ok/x. W rzeczywistości jest jednak inaczej – praca na WM 6.5.3 jest dużo przyjemniejsza niż na starszej wersji systemu (zwłaszcza w urządzeniu bez sprzętowej klawiatury). Powodują to drobnostki, począwszy od widocznego na pierwszy rzut oka przeniesienia menu Start na dół, skończywszy na dopieszczeniu elementów, które dotąd zdecydowanie nie były przyjazne obsłudze palcami. W odróżnieniu do Diamonda ,którego recenzowałem jakiś czas temu nie ma się uczucia, że czegoś brakuje (i, że tym czymś jest bez wątpienia D-pad).

 

 

 

 

Sprzęt

Do tego co pokazałem na filmiku warto dodać coś niecoś o specyfikacji M10. Sercem całego urządzenia jest procesor Qualcomm MSM 7227 o taktowaniu 600MHz. W smartphonie oprócz 512 MB pamięci RAM oraz 512MB ROMu, użytkownik ma do dyspozycji dodatkowe 4GB pamięci wewnętrznej, którą możemy poszerzyć o kolejne 32GB za pomocą kart microSD. Łączność z internetem zapewni moduł WiFi oraz HSPA (3G), ponadto w Garmin-Asus M10 znajduje się GPS oraz akcelerometr.

 

 

Nawigacja

Nawigacja w Garmin-Asus M10 to funkcjonalność, która została dopieszczona chyba najbardziej. W telefonie znajdziemy nie tylko program nawigacyjny ale także obszerny mechanizm wyszukiwania, który powinien zadowolić każdego i sprawi, że odnalezienie czegokolwiek i gdziekolwiek nie stanowi żadnego problemu. Mnie osobiście zdziwił fakt występowania w systemie egzemplarza testowego mechanizmu wyszukiwania Bing. Dlaczego? Ponieważ wyszukiwanie lokalne Bing działa tylko w USA oraz trzech krajach europejskich, wśród których nie ma Polski. Być może tego elementu nie ma w oficjalnym systemie w egzemplarzach na sprzedaż, postaram się to sprawdzić jeśli tylko będę miał okazję.

 

 

Multitasking

Wielozadaniowość w modelu Garmin-Asus M10 nie jest żadnym problemem – urządzenie posiada łącznie 512MB pamięci RAM, z czego połowa jest zarezerwowana dla systemu a pozostałe 256MB pozostaje do dyspozycji użytkownika. Dzięki temu możemy odpalić w tle naprawdę dużo aplikacji bez żadnych strat w wydajności, a sam system nie próbuje za nas decydować czy jakaś aplikacja ma być działać w tle czy też nie. Manager zadań uruchamia się za pomocą wciśnięcia i przytrzymania dotykowego przycisku z logiem Windows. Na filmie z przeglądem sprzętu zaprezentowałem jak to dokładniej wygląda i działa.

 

 

 

 

Nakładka na ekran Today

Zastosowana w nüvifone M10 nakładka na ekran Today nie jest zbyt przekombinowana, znajduje się na niej informacja o sieci komórkowej, data, zegar oraz dwa panele (coś na kształt wirtualnych pulpitów), do których przypinać możemy skróty do aplikacji (ilość paneli można dowolnie zmieniać). Ponadto na samym dole ekranu, tam gdzie przy tradycyjnym ekranie głównym Windows Mobile 6.5.3 znajduje się przycisk menu start, znajdują się trzy ikony: „Telefon” – otwiera dialer wybierania numeru, „Szukaj” – otwiera obszerne menu wyszukiwania (za pomocą tego menu odnajdziemy zarówno poszukiwany kontakt w książce telefonicznej jak i drogę do najbliższej pizzerii) a także „Pokaż mapę”, który pozwala na szybki dostęp do nawigacji samochodowej.

 

 

Zestaw

Oprócz samego smartphone w zestawie znajduje się solidny uchwyt samochodowy z przyssawką na szybę i gniazdem ładowania, dobrej jakości słuchawki z regulacją głośności na pilocie i wtyczką mini jack 3,5mm, płytę „Getting Started”, instrukcję, gwarancję a także dwie ładowarki: sieciową i samochodową. Rzadko który producent decyduje się na taki gest i daje taki zestaw, w dodatku za takie pieniądze (około 1400 zł).

 

 

Aparat

Garmin-Asus M10 posiada aparat cyfrowy o matrycy 5Mpx, niestety nie ma on ani flasha ani auto fokusu. Skutkuje to tym, że do wykonania dobrego zdjęcia niezbędne są dobre światło oraz pewna ręka. Aparat na pewno nie jest dobrą stroną urządzenia – widać, że podczas tworzenia M10 aparat potraktowano lekko. Mimo, że aparat w telefonie powinien być tylko dodatkiem, to normalne, ze oczekujemy aby był jak najlepszy. Komórkowi fotograficy – M10 niestety nie będzie idealnym urządzeniem dla was. Poniżej przykładowe zdjęcia wykonane aparatem nüvifone M10.

 

 

Klawiatura ekranowa

M10 nie posiada sprzętowej klawiatury, więc użytkownik zmuszony jest korzystać z klawiatury ekranowej, nie jest to jednak taką męczarnią jak w niektórych innych modelach smartfonów. Do wyboru mamy dwa layout’y: portretowy – ten bez żadnego problemu obsłużymy za pomocą kciuka jednej ręki oraz poziomy, do którego obsługi najwygodniej wykorzystać obie ręce. Na duży plus zasługuje słownik xt9, który wyświetla automatyczne podpowiedzi, jednak jeśli nie zatwierdzimy zmiany żadne słowo nie zostanie zmienione, również zmiany w ogonkach nie są wprowadzane automatycznie (jak to miało miejsce w Hero). Wielka szkoda, że słownik nie jest w stanie rozpoznać literówki jeżeli popełnimy więcej niż jeden błąd w wyrazie, jest to dobrze widoczne na filmiku – trafiając źle w dwa klawisze jesteśmy zmuszeni do ręcznej poprawki.

 

 

 

Marketplace

W sklepie z aplikacjami dla Windows Mobile – Marketplace z miesiąca na miesiąc znajduje się coraz więcej pozycji, jednak niesamowita przepaść dzieli go od AppStore czy chociażby Android Market, którego miesięczny wzrost ilości aplikacji jest najprawdopodobniej dużo większy niż całkowita ilość aplikacji znajdujących się w Marketplace na całym świecie (bo należy wiedzieć, że w każdym kraju Microsoft udostępnia inną listę programów). Nawet OpnMarket – sklep z darmowymi aplikacjami dla Windows Mobile, który rozwijany jest przez jedną z witryn internetowych bije na głowę twór Microsoftu.

 

 

Mała rzecz a cieszy

Garmin-Asus M10 nie należy do najmniejszych telefonów typu smartphone… i bardzo dobrze. Nie należy zapominać, że urządzenie, o którym mowa nie jest zwyczajnym telefonem, ani nawet zwyczajnym smartphone. Sam nie wiem czy to bardziej nawigacja w telefonie czy telefon w nawigacji, bowiem żadna z tych funkcjonalności nie została potraktowana po macoszemu. Zaskakuje zarówno jakość użytych materiałów jak i cena, która jest niższa jak w konkurencyjnych modelach. Użytkowanie Garmin-Asus’a M10 sprawi frajdę niejednemu młodemu (i starszemu również) kierowcy, w jednym bowiem urządzeniu znajdzie on nawigację satelitarną, mobilne biuro oraz centrum rozrywki.

KOMENTARZE

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

DODAJ KOMENTARZ

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

PARTNERZY

Wszelkie prawa zastrzeżone przez SmartPhone.org.pl 2006-2008
Wszelkie prawa zastrzeżone przez MySmartPhone.pl 2009-2012
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.