12 tygodnie
16 tygodnie
30 tygodnie
98 tygodnie
155 tygodnie
158 tygodnie
158 tygodnie

NEWS ARTYKUŁ LINK ZDJĘCIE PLIK ZGŁOS
BŁAD

Znalazłes fajny, darmowy  program , lubisz pisać, znasz fajna strone,
Zaloguj sie oraz -  Podziel sie nim z innymi :) 


Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz drogi do celu dla statków, pojazdów i innych przemieszczających się obiektów.
Rodzaje nawigacji:
Nawigacja satelitarna, np. GPS – nawigacja oparta o sygnały radiowe wysyłane przez sztuczne satelity Ziemi.
Nawigacja astronomiczna, astronawigacja – jest prowadzona w oparciu o obserwację ciał niebieskich, przy dokładnej znajomości czasu lokalnego.
Nawigacja pilotowa – jest prowadzona w portach i na torach podejściowych do portów z uwzględnieniem znaków nawigacyjnych, polega na identyfikacji mijanych pław, staw, nabieżników. Pilotaż stosowany jest w otoczeniu portów, na prowadzących do nich torach wodnych, oraz na innych akwenach (najczęściej lokalnych) o zwiększonym natężeniu ruchu (cieśniny i inne wąskie przejścia), niebezpiecznych ze względu na przeszkody podwodne (rafy, wraki, itp.), a także na akwenach, gdzie pilotaż wymagany jest przez przepisy lokalne.
Nawigacja radiowa, radionawigacja – nawigacja oparta o sygnały radiowe wysyłane przez specjalne nadajniki. Mogą to być proste nadajniki (radiolatarnie) lub nadajniki zsynchronizowane w system hiperboliczny (Loran, Decca, inne systemy (lokalne)).
Nawigacja zliczeniowa stosowana przed wprowadzeniem radionawigacji w trudnych warunkach atmosferycznych - prowadzona na podstawie zestawiania kierunku ruchu statku (kursu) i jego szybkości ustalanej ze zliczania obrotów śrub napędowych.
Nawigacja terrestryczna – nawigacja oparta na obserwacji znaków nawigacyjnych i innych charakterystycznych obiektów znajdujących się na wybrzeżu, stosowana w zasięgu widoczności lądu.
Nawigacja radarowa - polega na obserwacji zarysów wybrzeży i obiektów nawigacyjnych przy pomocy radaru.
Nawigacja inercyjna - jest stosowana głównie w okrętach podwodnych, przy pomocy skomplikowanych systemów żyroskopowych.

Nowe pliki sekcji

PARTNERZY

Wszelkie prawa zastrzeżone przez SmartPhone.org.pl 2006-2008
Wszelkie prawa zastrzeżone przez MySmartPhone.pl 2009-2012
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2009 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.